راهنمای خرید نردبان مناسب و مرغوب

فروشگاه اعتمادپله

نردبان چیست؟ نردبان از دو میله بلند با طول یکسان که در بین آن ها تعدادی میله یک اندازه با فاصله مشخص نصب شده است ساخته می شود. جنس نردبان معمولا از چوب و فلز می باشد، البته مدل های کوچکتر آن ها از جنس پلاستیک هم وجود دارد. تاریخچه استفاده از نردبان: برای اولین بار نردبان را یعقوب پیامبر در خواب دید، در کتاب مقدس امده است، روی حضرت یعقوب خواب می بیند، زمانی که از دست دو برادر دوقلویش در خواب فرار می کرد، نردبانی را دید که فرشتگان از آن بالا و پایین می رفتند. در انتهای نردبان یهوه را دید که در بالای نردبان به حضرت یعقوب قول مالکیت سرزمین کنعان را داد. حضرت یعقوب مکانی را که در خواب دیده بود را خانه خدا نامید.


فروشگاه اعتمادپله

انواع مدل های نردبان از نظر جنس:

نردبان چوبی: اولین و قدیمی‌ترین نردبان های ساخته شده به دست بشر از جنس چوب هستند. این نردبان ها از چوب بدون رگه، تراش و ترک ساخته می شوند.وزن چوب مورد استفاده باید سبک و مقاوم باشد، این کار به حمل راحت تر نردبان کمک می کند.
نردبان فلزی: این نردبان ها از جنس آهن و آلومینیوم ساخته می شوند. نردبان های آهنی را با لوله آهنی می سازند و معمولا دست ساز هستند. به دلیل عدم استاندارد لازم خرید این جنس را به شما توصیه نمیکنم. بهترین نوع نردبان های فلزی جنس آلومینیومی هستند. این نردبان ها بسیار سبک و ایمن می باشند.
نردبان های پلاستیکی یا فایبرگلاس: این نردبان ها زیاد بلند نیستند، به دلیل اینکه فایبر گلاس از چوب فشرده تر است، وزن آن ها در مقایسه با نمونه چوبی مقداری سنگین تر می باشد. فایبرگلاس در شرایط خشک رسانای جریان برق نیست، دما را نیز از خود عبور نمی دهد. در دماهای خاص حالت خود را حفظ می کند.

فروشگاه اعتمادپله

روش صحیح استفاده از نردبان:

قبل از استفاده از این وسیله حتما در مورد قوانین رسمی ایمنی، و دفترچه راهنمای نردبان مطالعه کنید. لطفا از هر نردبان فقط برای مصارفی که در دفترچه راهنما نوشته شده است، استفاده کنید.
برای انجام کارهایی که نیاز به ثابت ماندن است، از نردبان بر روی سطح صاف استفاده کنید. در مورد زاویه قرار گیری نردبان بر روی دیوار یک قاعده کلی وجود دارد.
به ازای هر متر طول نردبان یا ۱۰۰ سانتی متر طول باید، پایه نردبان را ۲۵ سانتی متر از دیوار فاصله دهید.
اگر زاویه آن را در این شرایط بگیریم، زاویه نردبان با دیوار تقریبا ۷۵ درجه است. توجه داشته باشد از هر نردبان فقط یک نفر می تواند استفاده کند، و همزمان نمی توان دو یا چند نفر از آن استفاده کنند.
هیچ گاه نباید برای افزایش طول نردبان زیر پایه آن چیزی قرار داد یا دو نردبان را به هم متصل کرد، این کار باعث از بین رفتن ایمنی شخص می شود.
طول یک نردبان یک طرفه از هر جنسی که باشد نباید بیشتر از ۱۰ متر باشد. در مورد حمل و نقل نردبان می توان گفت باید آن ها را به صورت افقی یا موازی با زمین حمل کرد. زمانی که از نردبان استفاده می کنید، می بایست از کفشی استفاده کنید که از ایمنی لازم برخوردار باشد و پای شما روی آن لیز نخورد.
هرگز نردبان را نزدیک خطوط انتقال برق قرار ندهید، حداقل فاصله با خطوط نیرو می بایست ۳ متر باشد.


نکات مهم و کاربردی که هنگام خرید نردبان باید به آن توجه کنید:

قیمت نردبان: قیمت نقش مهمی در انتخاب شما ایفا می کند، ابتدا مشخص کنید، برای خرید نردبان چه میزان قرار است هزینه کنید. زمانی میزان بودجه را مشخص کنید، خود به خود خیلی از محصولات از دایره انتخاب شما خارج می شود و کار انتخاب برای شما ساده می شود.
جنس نردبان:
اولین نکته ای که قبل از خرید باید به ان توجه کنید، جنس نردبان می باشد. همان طور که در بالا هم گفته شد نردبان از جنس های مختلفی ساخته می شود، با توجه به کارایی خود جنس نردبان را انتخاب کنید، اگر به دنبال نردبان ارزان قیمت هستید به سراغ جنس چوبی و فایبرگلاس بروید.
طول نردبان و تعداد پله:
طول نردبان هم خیلی مهم است، اگر نردبان را برای استفاده خانگی می خواهید، پیشنهاد می کنم به دنبال مدل های خیلی بلند نروید، این نردبان ها را نمی شود در زیر سقف استفاده کرد.
پایه های نردبان:
موقع خرید به پایه های نردبان توجه کنید، نباید کوتاه یا بلند باشند، در واقع هر دو پایه باید یک اندازه باشند به طوری که اگر آن را روی زمین صاف قرار دهید، نباید لقی و تکانه داشته باشد.
وزن نردبان:
یک نردبان خوب باید علاوه بر استحکام بالا از وزن کمی هم برخوردار باشد، هرچه وزن نردبان کمتر باشد، جابه‌جایی آن راحت تر است.
استحکام پله ها:
پله های نردبان باید به خوبی روی میله ها قرار گرفته باشند و استحکام لازم را برای تحمل وزن شما داشته باشد، اگر نردبان از استحکام لازم برخوردار نباشد، هنگام بالا رفتن دچار لرزش می‌شود، و هنگام استفاده ثبات لازم را نخواهید داشت.
ایمنی:

فروشگاه اعتمادپله

روش نگهداری از نردبان:

 همیشه قبل و بعد از هر استفاده اتصالات نردبان را مورد بررسی قرار دهید و در صورت شل بودن آن ها را محکم کنید. اگر نردبان شما دارای، چرخ، قرقره، قفل یا پولی می باشد، هر چند وقت یکبار آن ها را روغن کاری نمایید. اگر طناب یا زنجیر نردبان کهنه و فرسوده است، آن ها را تعویض کنید. همیشه بعد از استفاده بدنه و روتین های نردبان را تمیز کنید. این کار باعث افزایش طول عمر دستگاه می شود. بعد از استفاده آن ها را در محلی قرار دهید که روی شخص دیگری که در آن مکان قرار دارد، یا روی زمین نیوفتد. با توجه به نکاتی که گفته شد، می توانید نردبان مورد نیازتان را خریداری کنید. ما برای سهولت کار شما، لیستی از ۲۵ نمونه نردبان باکیفیت، ارزان و پرفروش موجود در بازار را برای شما جمع آوری کرده ایم. با کلیک روی هر محصول یا زدن دکمه ی زیر هر آیتم، اطلاعات بیشتری از هر محصول را دریافت نمایید.